Trene mellom hcp tellende runder?

Golf er et spill man aldri blir helt klok på, hvordan kan det forventes at man skal huske alle regler i tillegg?

Trene mellom hcp tellende runder?

Postby GolfMickey » 22 Jun 2016, 20:23

Er dette lov? er det lov å slå baller på rangen eller putte/chippe mellom runder når man går hcp tellende?

Dette oppstår ofte på 9 hullsbaner når du kan måtte en vente en times tid melllom rundene, må du da bare stå å "henge" :lol:

Hørt en gang at det var lov å putte, men ikke slå baller i en turnering en gang, har noen innspill, sjekket mye rundt på nettet uten å få noe klart svar på dette her.
User avatar
GolfMickey
Guru
Guru
 
Posts: 2408
Likes: 144 posts
Liked in: 214 posts
Joined: 18 Feb 2015, 00:24
Location: Oslo
Hcp: 10,3
Hjemmeklubb: Groruddalen
Karma: 1

Trene mellom hcp tellende runder?

Annonser

Annonser
 

Re: Trene mellom hcp tellende runder?

Postby Keyser » 23 Jun 2016, 08:00

Jeg vil tro at reglene for handicaptellende runde er de samme som står i golf-reglene, har ihvertfall ikke funnet noe unntak i hcp-reglementet:

7-2. Under runde
En spiller må ikke slå et treningsslag under spillet av et hull. Mellom spillet av to hull må en spiller ikke slå et treningsslag, unntatt at han kan trene putting eller chipping på eller nær:
a. puttinggreenen på sist spilte hull,
b. hvilken som helst treningsputtinggreen,
c. utslagsstedet til det neste hullet som skal spilles på runden, forutsatt at et treningsslag ikke slås fra et hinder og ikke unødvendig forsinker spillet (regel 6-7).

Slag slått som fortsatt spill på et hull hvor resultatet har blitt avgjort, er ikke treningsslag.
Unntak: Når spillet har blitt avbrutt av komiteen, kan en spiller før gjenopptagelse av spillet trene (a) som bestemt i denne regel, (b) hvor som helst ellers enn på konkurransebanen og (c) som ellers tillatt av komiteen.


I turneringer på 9-hulls baner, der det er mye venting ved runding, er det ikke uvanlig å få bruke range. Sier ikke turneringsledelsen noe, så spør jeg.
For handicap-tellende runder er det nok regelbrudd å bruke range ved runding/venting....
</Keyser>
Keyser
Legende
Legende
 
Posts: 931
Likes: 118 posts
Liked in: 170 posts
Joined: 18 Dec 2008, 10:51
Hcp: 6-7-8-9-ish
Hjemmeklubb: Bjørnefjorden
Karma: 3

Re: Trene mellom hcp tellende runder?

Postby tilskuer » 23 Jun 2016, 08:12

Jeg tolker spørsmålet ditt til å gjelde om du kan trene mellom hull 9 og hull 10 hvis du spiller en 18-hulls runde på en 9-hulls bane. Dette er pr. definisjon én hcp-tellende runde selv om spiller de ni hullene to ganger. Så i forhold til reglene blir spørsmålet hva som er tillatt av trening mellom to hull, og der er jo reglene ganske klare:

Mellom spillet av to hull må en spiller ikke slå et treningsslag, unntatt
at han kan trene putting eller chipping på eller nær:
a. puttinggreenen på sist spilte hull,
b. hvilken som helst treningsputtinggreen,
c. utslagsstedet til det neste hullet som skal spilles på runden,
forutsatt at et treningsslag ikke slås fra et hinder og ikke unødvendig
forsinker spillet (regel 6-7).

Mellom hcp-tellende runder kan en trene så mye en vil bare det ikke skjer på banen, men i henhold til hcp-reglementet kan en bare spille én hcp-tellende ni-hulls selskapsrunde pr. dag.
Hvis du må vente en time fra du er ferdig med første 9 til du kan starte på siste 9 har klubben for dårlige rutiner. Vanligvis har de som er inne i en 18-hullsrunde "forkjørsrett" på utslaget på hull 1/10.
tilskuer
Forumvant
Forumvant
 
Posts: 76
Likes: 8 posts
Liked in: 17 posts
Joined: 08 Apr 2011, 16:00
Karma: 1


Return to Golfregler



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron