Ball flyttet av publikum

Golf er et spill man aldri blir helt klok på, hvordan kan det forventes at man skal huske alle regler i tillegg?

Ball flyttet av publikum

Postby Freud » 04 Jul 2016, 22:50

Unnskyld en gjestevisitt, men dette er viktig.
Under WGC-turneringen i går, så vi at Days ball lå bak et stort tre, i slagretningen. Det oppsto en diskusjon, der publikum blandet seg inn, og en dommer ble tilkalt. Day var tydelig misfornøyd med noe. Jeg oppfattet ikke hva de sa til hverandre. Han fikk fridropp ved siden av treet, og hadde "fri bane" til å slå seg ut (havnet i vann, men det er en annen skål). Hvorfor fikk han det? Kan det være fordi publikum hadde sparket til ballen hans der den landet, slik at den havnet bak treet? Og at noen sladret om det. Vi vet jo at det amerikanske publikum kan være svært sjåvinistiske, og de ville kanskje hjelpe DJ til å slå Day - hvilket han også gjorde - men det var hans egen feil.

Spørsmålet mitt er - uansett om det som skjedde i går er oppfattet riktig av meg eller ikke: hvis det blir oppdaget og bevitnet at publikum har sparket ballen til et bedre eller dårligere leie; hva skjer da? Jeg finner ingenting i regel 18 og 19 (om "flyttet ball") som nevner utenforstående personer som flytter ballen. Bare medspiller, motspiller, caddie, naturgjenstander o.a.

Takknemlig om noen kan svare.

furu likes this post.
Freud
Guru
Guru
 
Posts: 1307
Likes: 0 post
Liked in: 70 posts
Joined: 20 Jun 2013, 14:27
Karma: -36

Ball flyttet av publikum

Annonser

Annonser
 

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Golffreak » 05 Jul 2016, 00:20

Oppfattet det slik at noen blant publikum hadde flyttet den etter at ballen hadde kommet til ro ja. Uklart hvordan det skjedde, men det kan man lete seg frem til på amerikanske sider. Ballen skal da droppes nærmest mulig der den lå. Har ikke regelen foran meg, men dette har skjedd flere ganger på tourene. Kjekt å vite om en tulling skulle løfte ballen din ute på banen. Forøvrig alt for mange som løfter baller for å se hvem sin ball det er.


Sent from my iPhone using Tapatalk
TM R9 Supertri @9.5 Kuro Kage Silver 60 S cut@44.5
Ping i25 3W@14.5 PWR 75 Tour Stiff
Titleist 913h 19 Diamana S+ Blue 82 HY
3i-PW Nike Vapor Pro Combo KBS Tour C-taper 120 S
TM XFT Z 52/9 & 58/9 KBS Hi-Rev S
Nike Method 3 Superstroke Slim 3.0
User avatar
Golffreak
Guru
Guru
 
Posts: 1313
Likes: 21 posts
Liked in: 176 posts
Joined: 06 Aug 2010, 00:47
Hcp: 8,9
Hjemmeklubb: Miklagard GK
Karma: 5

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Keyser » 05 Jul 2016, 07:21

Regel 18-1, sjekk definisjonen av "fremmedelement"
</Keyser>
Keyser
Legende
Legende
 
Posts: 869
Likes: 108 posts
Liked in: 142 posts
Joined: 18 Dec 2008, 10:51
Hcp: 7-8-9-ish
Hjemmeklubb: Bjørnefjorden
Karma: 3

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Freud » 05 Jul 2016, 14:45

Takk for svar. Jeg finner ikke at publikum er definert som "fremmedelement" i Regel 18-1.

Dersom det er slik som dere skriver, så forutsetter jo det at noen sier fra at ballen er flyttet, d.v.s. sparket bort. Hvis noen/alle de som sto der ballen landet har observert at noen sparket den bort, men ingen sier noe (sladrer), så er det umulig å håndheve den regelen om at ballen skal legges tilbake.

Vi TV-seere har da sett at det er noe merkelig noen ganger (spesielt med Tiger?) at en ball som havner i røff, busker eller bak trær, plutselig befinner seg nærmere fairway. Og derfra blir den slått. Eller har jeg sett syner? Det er altså den omvendte situasjon av den med Day.
Freud
Guru
Guru
 
Posts: 1307
Likes: 0 post
Liked in: 70 posts
Joined: 20 Jun 2013, 14:27
Karma: -36

Re: Ball flyttet av publikum

Postby furu » 05 Jul 2016, 20:45

Det skjer at baller blir plassert bedre med hensikt av publikum.

I Days tilfelle var det en gutt som hadde plukket den opp.
Frilansjournalist.
Instagram/Twitter @christianfuru
TaylorMade M2 3W
Ping Anser 4H
Ping iBlade 5-PW
SM5+SM6
Cobra BLD
(Nettsiden min er historie)
User avatar
furu
Guru
Guru
 
Posts: 11473
Likes: 535 posts
Liked in: 452 posts
Joined: 02 Jan 2009, 17:55
Location: Bergen, Fana
Karma: 19

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Keyser » 05 Jul 2016, 21:41

Freud wrote:Takk for svar. Jeg finner ikke at publikum er definert som "fremmedelement" i Regel 18-1.


I slagspill er et “fremmedelement” et annet element enn spillerens side, caddien til siden, en ball spilt av siden på hullet som spilles eller utstyret til siden.
Et fremmedelement inkluderer en dommer, en markør, en observatør og en forecaddie. Verken vind eller vann er et fremmedelement


Publikum er et annet element, se også decisions som støtter dette, spesielt 18-1/5
</Keyser>

kevin likes this post.
Keyser
Legende
Legende
 
Posts: 869
Likes: 108 posts
Liked in: 142 posts
Joined: 18 Dec 2008, 10:51
Hcp: 7-8-9-ish
Hjemmeklubb: Bjørnefjorden
Karma: 3

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Lawinth » 17 Aug 2016, 09:48

Ref. Kommentator golfsending tv:
En ball i bevegelse som sparkes videre av en publikum eller annen spilles fra hvor ballen legger seg i ro.
Om ballen faller til ro for så å sparkes/kastes/flyttes, skal droppes eventuelt plasseres tilbake nærmest mulig hvor ballen hadde falt til ro.
Har ingen regelhenvisning på dette, men det hørtes for meg veldig riktig ut :idea:
Lawinth
Forumavhengig
Forumavhengig
 
Posts: 320
Likes: 444 posts
Liked in: 88 posts
Joined: 11 May 2011, 23:36
Hcp: 12
Hjemmeklubb: TYGK
Karma: 3

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Drizzit » 17 Aug 2016, 10:16

Lawinth wrote:Ref. Kommentator golfsending tv:
En ball i bevegelse som sparkes videre av en publikum eller annen spilles fra hvor ballen legger seg i ro.


Hvis dette stemmer så er det vel teoretisk mulig for publikum å plukke opp en ball i bevegelse og løpe til hullet og droppe den i for HIO?
Drizzit
Forumavhengig
Forumavhengig
 
Posts: 369
Likes: 136 posts
Liked in: 85 posts
Joined: 03 Feb 2011, 20:14
Hcp: ~
Hjemmeklubb: Sandnes GK
Karma: 1

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Keyser » 17 Aug 2016, 11:05

Nope, det kommer an på om tilskueren er i bevegelse eller ikke...

19-1
If a player's ball in motion is accidentally deflected or stopped by any outside agency, it is a rub of the green, there is no penalty and the ball must be played as it lies, except:

a. If a player's ball in motion after a stroke other than on the putting green comes to rest in or on any moving or animate outside agency, the ball must through the green or in a hazard be dropped, or on the putting green be placed, as near as possible to the spot directly under the place where the ball came to rest in or on the outside agency, but not nearer the hole, and

b. If a player's ball in motion after a stroke on the putting green is deflected or stopped by, or comes to rest in or on, any moving or animate outside agency, except a worm, insect or the like, the stroke is cancelled. The ball must be replaced and replayed.
</Keyser>
Keyser
Legende
Legende
 
Posts: 869
Likes: 108 posts
Liked in: 142 posts
Joined: 18 Dec 2008, 10:51
Hcp: 7-8-9-ish
Hjemmeklubb: Bjørnefjorden
Karma: 3

Re: Ball flyttet av publikum

Postby Lawinth » 17 Aug 2016, 13:07

Ser ikke helt hva forskjellen er om ballen treffer en tilskuer for så å legge seg i ro, eller om tilskueren tupper til den flygende/rullende ballen med eller uten bevissthet og gir den nye 100 meter i en eller annen retning før den legger seg til ro.
" comes to rest in or on any moving or animate outside agency"
Det er uansett først når ballen kommer til ro at avgjørelse tas om den må droppes eller spilles om. Med eller uten straff, avhenger av ballens leie og spillers valg.

"as near as possible to the spot directly under the place where the ball came to rest in or on the outside agency"
Altså hvor ballen legger seg til ro og ikke hvor stor bevegelse det er på treet, bilen eller tilskueren den treffer på sin vei.

Tilskueren som fikk ballen til Phil M. i hodet tidligere i år var ikke i stor bevegelse, men fikk ballen til å sprette 30-40 mtr. til motsatt side av fairway, hvor ballen måtte spilles fra røff hvor den hadde lagt seg til ro, og ikke fra hvor ballen antatt ville landet og lagt seg til ro. Det var vel egentlig heller ikke en tilskuer, men et banemanskap/fourcady.
Vedkommende som fikk kul i hodet fikk også følgende kommentar fra Phil da han han fikk overrakt en signert hanske. Synd du ikke var litt bløtere i skallen, så ville ballen stoppet på fairway. :mrgreen:
Lawinth
Forumavhengig
Forumavhengig
 
Posts: 320
Likes: 444 posts
Liked in: 88 posts
Joined: 11 May 2011, 23:36
Hcp: 12
Hjemmeklubb: TYGK
Karma: 3

Re: Ball flyttet av publikum

Postby tilskuer » 17 Aug 2016, 13:52

Dere misser en viktig presisering i Regel 19-1. I forhold til slag som er slått fra utenfor green har det ingen betydning om tilskueren er i bevegelse eller ikke, men kun om ballen blir "accidentally stopped or deflected". Hvis det er et "uhell" spilles ballen der den blir liggende, hvis det er resultatet av en bevisst handling fra tilskueren må en anslå hvor ballen hadde blitt liggende uten påvirkning fra "fremmedelementet". Så publikum kan ikke med vilje sparke en ball inn på fairway eller bevisst stoppe en ball fra å gå out-of-bounds eller i et vannhinder. På samme måte kan publikum heller ikke bevisst sparke ballen ut i et vannhinder, trå den ned i bakken eller hindre den fra å rulle inn på green.
Ball som er i ro skal alltid plasseres tilbake hvis den er flyttet av en tilskuer eller annet fremmedelement.
Hvis en ball i bevegelse etter et slag på green blir stoppet eller endrer retning som følge av påvirkning fra et fremmedelement i bevegelse blir slaget annullert og må slås på nytt.
tilskuer
Forumvant
Forumvant
 
Posts: 74
Likes: 8 posts
Liked in: 16 posts
Joined: 08 Apr 2011, 16:00
Karma: 1


Return to Golfregler



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests